نقش مهم Kickstarter در سرمایه‌گذاری جمعی

آمازون طرح برج پهپاد را به ثبت رساند
24 ژوئن, 2017
Euphony and Media Perceptions Try
16 اکتبر, 2020
Show all

نقش مهم Kickstarter در سرمایه‌گذاری جمعی

در گذشته سرمایه‌گذاری جمعی (Corowdfunding) تهدیدی جدی برای روش سنتی سرمایه‌گذاری تلقی می‌شد. اما زمان ثابت کرده مراکز سرمایه‌گذاری جمعی می‌توانند بر رشد اقتصاد تاثیر به‌سزایی داشته باشند. در حقیقت این روش برای بسیاری از سرمایه‌گذارارن علاقه‌مند در صنعت سخت‌افزار به یک لازمه‌ی اساسی تبدیل شده است. بهترین راه برای انجام این سبک از سرمایه‌گذاری هم Kickstarter محسوب می‌شود.

طبق آخرین گزارش CB Insights که روز دوشنبه هفته گذشته منتشر شد، ۴۴۳ پروژه سخت‌افزاری که بیش از ۱۰۰ هزار دلار سرمایه از طریق Kickstarter و یا Indiegogo کسب کرده بودند، تحلیل و بررسی شدند. در این گزارش نحوه جمع‌آوری این سرمایه‌ها توسط کمپانی‌ها مشخص شده است ک هدر اینجا حقایق به‌دست آمده از این گزارش را شرح داده‌ایم:

رونق سرمایه‌گذاری جمعی

طبق گزارش CBS Insight، جذب سرمایه از طریق سرمایه‌های جمعی در صنعت سخت‌افزار از سال ۲۰۱۳ آغاز شد و پس از عقد ۲۳ قرارداد جذب سرمایه رقم آن به ۲۰۰ میلیون دلار رسید. آمار سه‌‌ماهه چهارم سال گذشته هم بسیار قابل توجه بود، چرا که استارت‌آپ‌ها این بخش موفق به کسب ۱۵۰ میلیون سرمایه‌ جمعی شدند. Oculus VR موفق شد در دسامبر سال گذشته بیش از ۷۵ میلیون دلار سرمایه از شرکت Andreessen Horowit به‌دست بیاورد. البته این شرکت دو ماه بعد با قیمت ۲ میلیارد دلار توسط فیسبوک خریداری شد.

Kickstarter موثرتر از Indiegogo

با اینکه شرکت Kickstarter در مقایسه با شرکت Indiegogo برای تاسیس از سرمایه‌ کمتری برخوردار بوده، اما طبق گزارش اخیر از ۴۴۳ کمپینی که موفق به کسب بیش از ۱۰۰ میلیون سرمایه جمعی شده‌اند، Kickstarter بیشترین نقش در معاملات این بخش را به‌خود اختصاص داده است. در این گزارش آمده که ۸۲ درصد سرمایه‌گذاری‌های این بخش از طریق شرکت Kickstarter انجام شده است. ضمنا از ۴۲ کمپانی که برای محصولاتشان جذب سرمایه‌ کرده‌اند، ۳۵ شرکت Kickstarter را به‌عنوان پلتفورم مناسب جهت جذب سرمایه‌ مورد نظر برای محصولاتشان انتخاب کرده‌اند. بنابراین جذب بیش از ۲۶۸ میلیون دلار سرمایه توسط این شرکت تا به امروز در مقایسه با ۵۲ میلیون سرمایه جذب شده توسط Indiegogo اصلا جای تعجب ندارد.

بیشترین سرمایه‌گذاری‌ها در ایالت کالیفرنیا

CBS Insight اعلام کرد حدود ۹۷ درصد استارت‌آپ‌هایی که از سرمایه‌گذاری جمعی برای ساخت و تولید محصلاتشان استفاده کرده‌اند در ایالت کالیفرنیا مستقر هستند. ایالت‌های ماساچوست و نیویورک هم مقاصد بعدی این استارت‌آپ‌ها محسوب می‌شوند. ضمنا استارت‌آپ‌های بین‌المللی در این بخش نیز در کشورهای سنگاپور (Pirate 3DP)، سوئد (Narrative) و استرالیا (Ninja Blocks) قرار دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.